Resultat årets tävlingshundar

Årets tävlingshundar 2022

Freestyle klass 1

  1. Trollflickans Bond, 60,7 poäng
    Ägare Annie Gottfridsson

Rallylydnad nybörjarklass

  1. Puppytails Annoying Philey, 199 poäng
    Ägare Anette Bååth
  2. Lapinpoika’s isidor, 193 poäng
    Ägare Malin Fräki
  3. Fjällvallarens Glimma, 185 poäng
    Ägare Inger Danielsson

Rallylydnad fortsättningsklass

  1. Fjällvallarens Glimma, 185 poäng
    Ägare Inger Danielsson

Rallylydnad mästarklass

  1. Rödmossa Donna, 195 poäng
    Ägare Carola Rosenfeld
  2. Domras Amina, 191 poäng
    Ägare Caroline Karlsson
    Herding Instinct’s Top Of Taiga, 191 poäng
    Ägare maria Liinasaari
  3. Trollflickans Bond, 180 poäng
    Ägare Annie Gottfridsson
  4. Fjällfarmens Greta, 178 poäng
    Ägare Satu Saarisilta

Agility klass 1

  1. Trollflickans Bond, 36,02 poäng
    Ägare Annie Gottfridsson
  2. Fjällfarmens Greta, 7,01 poäng
    Ägare Satu Saarisilta

Hoppklass 1

  1. Trollflickans Bond, 35,73 poäng
    Ägare Annie Gottfridsson
  2. Fjällfarmens Greta, 5 poäng
    Ägare Satu Saarisilta

Agility klass 2

  1. Herding Instinct’s Njállu, 37,88 poäng
    Ägare Ida Grandell

Hoppklass 2

  1. Trollflickans Bond, 11 poäng
    Ägare Annie Gottfridsson

Agility klass 3

  1. Fjällvallarens Cisse, 21 poäng
    Marina Nääv

Hoppklass 3

  1. Fjällvallarens Cisse, 29,6 poäng
    Ägare Marina Nääv

Viltspår

  1. Fashionitas Lorentz, 19 poäng
    Ägare Malin Åblom

Nosework

  1. Lapinlunas Karamelli, 34 poäng
    Ägare Helen Axelsson
  2. Lapinlunas Kovinkaunis, 26 poäng
    Ägare Stina Lifvergren
  3. Lapinlunas Röllipeikko, 16 poäng
    Ägare Erik Lifvergren
  4. Lapinlunas Voittajatar, 13 poäng
    Ägare Lena Näslund
    Lapinlunas Barkkipoika, 13 poäng
    Ägare Lena Näslund
  5. Lapinlunas Barkkijatar, 12 poäng
    Ägare Stina Lifvergren
  6. Fashionitas Lorentz, 4 poäng
    Ägare Malin Åblom
  7. Herding Instinct’s Super Njallu, 3 poäng
    Ägare Ida Grandell
  8. Domras Amina,
    Ägare Caroline Karlsson

Årets tävlingshundar 2019

Heelwork to music klass 1
  1. Trollflickans Bond, 96,3 poäng
    Ägare Annie Gottfridsson
  2. Trollflickans Avanti, 65,80 poäng
    Ägare Mikaela Kalitta
Heelwork to music klass 2
  1. Trollflickans Bond, 43,60 poäng
    Ägare Annie Gottfridsson
Freestyle klass 1
  1. Lapinlunas Karamelli, 96,15 poäng
    Ägare Helen Axelsson
  2. Trollflickans Bond, 58,75 poäng
    Ägare Annie Gottfridsson
Freestyle klass 2
  1. Lapinlunas Karamelli, 58,50 poäng
    Ägare Helen Axelsson
Rallylydnad nybörjarklass
  1. Trollflickans Carisma, 197 poäng
    Ägare Emma Mattsson
  2. Hoodwink’s Millimol, 192 poäng
    Ägare Görel Idergard
  3. Lappforsens Ultra, 185 poäng
    Ägare Anette Bååth
  4. Black Blossom Hurra X-mas, 182 poäng
    Ägare Maria Nilsson
  5. Black Blossom Lady Jaska, 167 poäng
    Ägare Inger Olsson
  6. Trollflickans Alfa Romeo, 78 poäng
    Ägare Mikaela Kalitta
Rallylydnad fortsättningsklass
  1. Herding Instinct’s Top Of Taiga, 186 poäng
    Ägare Maria Liinasaari
  2. Herding Instinct’s Super Njállu, 180 poäng
    Ägare Ida Grandell
  3. Black Blossom Lady Jaska, 170 poäng
    Ägare Inger Olsson
  4. Trollflickans Carisma, 167 poäng
    Ägare Emma Mattsson
Rallylydnad avancerad klass
  1. Hulivili, 188 poäng
    Ägare Eva-Liisa Bergström
  2. Black Track’s Ökömökö Mini, 181 poäng
    Ägare Malin Fräki
  3. Herding Instinct’s Top Of Taiga, 176 poäng
    Ägare Maria Liinasaari
  4. Trollflickans Bond, 175 poäng
    Ägare Annie Gottfridsson
  5. Lapinpoika’s Chips, 171 poäng
    Ägare Malin Fräki
Rallylydnad mästarklass
  1. Hoodwink’s Jenka, 200 poäng
    Ägare Görel Idergard
  2. Fairdogs Vivekka, 200 poäng
    Ägare Madeleine von Koch
  3. Lapinlunas Karamelli, 189 poäng
    Ägare Helen Axelsson
Lydnad
  1. Herdin Instinct’s Super Njállu, 351 poäng
    Ägare Ida Grandell
  2. Trollflickans Bond, 134,5 poäng
    Ägare Annie Gottfridsson
Agility klass 1
  1. Herdin Instinct’s Super Njállu, 27,25 poäng
    Ägare Ida Grandell
  2. Trollflickans Avanti, 1 poäng
    Ägare Mikaela Kalitta
Agility hoppklass 1
  1. Herdin Instinct’s Super Njállu, 36 poäng
    Ägare Ida Grandell
  2. Trollflickans Avanti, 4 poäng
    Ägare Mikaela Kalitta
Agility klass 3
  1. Farmhills Bacho, 38,61 poäng
    Ägare Anna Blomgren
  2. Rävrackans Amaretto-X, 1 poäng
    Ägare Anna Blomgren
Agility hoppklass 3
  1. Farmhills Bacho, 39,05 poäng
    Ägare Anna Blomgren
  2. Rävrackans Amaretto-X, 31,17 poäng
    Ägare Anna Blomgren
Nosework
  1. Lapinlunas Kovinkaunis, 23 poäng
    Ägare Stina Lifvergren
  2. Lapinlunas Voittajatar, 17 poäng
    Ägare Lena Näslund Lidström
  3. Lapinlunas Röllipeikko, 17 poäng
    Ägare Erik Lifvergren
  4. Black Blossom Lady Jaska, 13 poäng
    Ägare Inger Olsson
  5. Lapinlunas Kovinkaunis, 12 poäng
    Ägare Erik Lifvergren
  6. Lapinlunas Röllipeikko, 9 poäng
    Ägare Stina Lifvergren
  7. Black Blossom Troll Lawa, 9 poäng
    Ägare Inger Olsson
  8. Black Blossom Lady Julia, 1 poäng
    Ägare Inger Olsson
  9. Trollflickans Carisma, 1 poäng
    Ägare Emma Mattson
  10. Black Track’s Yo-Yo, 1 poäng
    Ägare Emma Mattsson
  11. Lapinlunas Karamelli
    Ägare Helen Axelsson